IDEJNI PROJEKAT (OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Za neke objekte nije obavezna izrada Idejnog Projekta, tj. može se preći odmah na izradu Glavnog Projekta.
Idejnim projektom se definišu položaj i kapacitet objekta na utvrđenoj lokaciji, funkcionalnost sa stanovišta tehnoloških i drugih zahtjeva, prostorno oblikovanje, izbor konstrukcijske koncepcije objekta i statička i dinamička provera glavnih elemenata konstrukcije, izbor građevinskih materijala, instalacija i mogućnost smeštaja opreme, obezbeđenje nesmetanog kretanja lica sa posebnim potrebama u prostoru, mere za sprečavanje ili smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu, da nije pogoršana upotrebljivost susednih objekata, mere zaštite od požara u vidu koncepcije zaštite od požara, procenjena vrednost objekta, organizacioni elementi izgradnje, održavanja i dr.
Urađeno IDEJNO REŠENJE sa kojim ste bili zadovoljni i ako (u međuvremenu) nije bilo izmena, prerađujemo i modifikujemo u IDEJNI PROJEKAT.
Tokom izrade IDEJNOG PROJEKTA još uvek imate mogućnost da izvršite pojedine izmene u rasporedu prostorija i izgledu objekta.
Sa urađenim Idejnim Projektom, Vi podnosite Zahtev za dobijanje URBANISTIČKE SAGLASNOSTI.
GLAVNI PROJEKAT (OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
U GLAVNOM PROJEKTU se precizno definišu potrebne dimenzije i tačan položaj svih pojedinačnih konstruktivnih elemenata – zidova, stubova, greda, ploča, stepeništa, vrata, prozora, dimnjaka, armature…
U ovom projektu se definiše način obrade i upotreba pojedinih upotrebljenih materijalia. Radi se i Glavni Projekat vodovoda i kanalizacije kao i Glavni Projekat Elektro instalacija.
Pored toga, u projektu ćete dobiti predmer i predračun sa količinama potrebnih materijala, kao i troškove projektovanih radova.
GLAVNI PROJEKAT sadrži :
- opštu dokumentaciju: rešenje o registraciji, rešenje o projektantu, licencu, projektni zadatak, rešenje – odobrenje za gradnju, izjavu o usaglašenosti projekata, pregled primenjenih zakona i propisa;
- arhitektonski projekat: tehnički opis objekta, predmer i predračun svih građevinsko-zanatskih radova, potrebne grafičke priloge (situacioni plan, crteže koji određuju objekat u prostoru – sve karakteristične osnove, preseke, izglede i potrebne detalje)
- projekat konstrukcija: tehnički izveštaj, statički proračun sa grafičkim prilogama – pozicione planove;
- projekat vodovoda i kanalizacije: tehnički opis, predmer i predračun instalacija vodovoda i kanalizacije, hidraulički proračun, grafičke priloge – osnove i izometriju
- projekat elektro instalacija: tehnički opis, predmer i predračun elektro instalacija, proračune i grafičke priloge – osnove i šeme.
Za slučaj da želite da postojeći objekat rekonstruišete, sanirate ili dogradite, postupak je sličan, uz određene moguće modifikacije i, sa ili bez dodatnih uslova, zavisno od vrste, namene i lokacije planiranih radova i objekta.
LEGALIZACIJA IZGRAĐENIH OBJEKATA (KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Pod legalizacijom se podrazumijeva donošenje rješenja o naknadnoj urbanističkoj saglasnosti, naknadnom odobrenju za građenje i naknadnoj upotrebnoj dozvoli, u skladu sa odredbama Zakona o prostornom uređenju za građevine i druge izvedene radove u prostoru izgrađene bez odobrenja za građenje, kuća za odmor izgrađenih bez odobrenja za građenje, rješavanje pravnog statusa građevina privremenog karaktera.
Bespravnim građevinama smatraju se građevine ili njihov dio izgrađene bez odobrenja za građenje, građevine u čijoj je izgradnji odstupljeno od odobrenja i građevine dograđene ili nadzidane bez odobrenja za građenje.
Izgrađenom građevinom, smatra se građevina na kojoj su izvedeni građevinski i instalaterski radovi u cjelini ili je završen dio građevine koji se može samostalno koristiti.
NADZOR NAD IZVOĐENJEM (OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Nadzor nad izgradnjom objekta vrši ovlašteni diplomirani inženjer građevine sa ciljem da se objekt izvodi u skladu sa Građevinskom dozvolom prema projektnoj dokumentaciji, zakonima i propisima, te pravilima građevinske struke.
Angažmanom nadzornog organa žele se izbjeći neželjene posljedice u smislu propusta, grešaka i nekvalitete u gradnji, čime se štiti investitor od nepotrebnih troškova i problema što u konačnosti osigurava kvalitetan rezultat investicije uz što racionalnija ulaganja.
Tim Legalizacija.ba vrši ugovorni nadzor kako na objektima kojima upravlja, tako i nad svim drugim vrstama obiteljskih, višestambenih i poslovnih objekata u izgradnji ili u fazi njihove rekonstrukcije, dogradnje ili sanacije.
3D VIZUALIZACIJA (OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
3D vizualizacije uključuje modeliranje objekata, definiranje materijala, osvjetljenje i kamera, te stvaranje rendera - konačnih slika ili animacija. Modeliranje se odnosi na stvaranje geometrijskog prikaza objekta, dok se definiranje materijala odnosi na dodavanje tekstura, boja i refleksija kako bi se objektu dao realističan izgled. Osvjetljenje se koristi za postizanje željenih svjetlosnih efekata, a kamera se postavlja kako bi se definirao pogled na scenu.
3D vizualizacija obuhvaća:
Detaljna analiza i konceptualizacija: Suradnja s vama kako bismo razumjeli vašu viziju i ciljeve. Proučavamo vaše ideje, skice ili tehničke crteže kako bismo stvorili 3D vizualizacije koje odražavaju vaše želje i potrebe.
Modeliranje: Naši stručnjaci za modeliranje koriste najnovije softvere i tehnike kako bi stvorili precizne 3D modele objekata, interijera, eksterijera ili bilo koje druge scenografije. Posvećujemo pažnju detaljima i realističnosti kako bi vizualizacije bile uvjerljive i privlačne.
Materijali i teksture: Koristimo napredne tehnike za postizanje fotorealističnih materijala i tekstura. Bez obzira trebate li prikazati sjajne površine, mekane tkanine, drvene teksture ili bilo što drugo, naši stručnjaci za teksturiranje će to savršeno izvesti.
Osvjetljenje i renderiranje: Osvjetljenje je ključno za postizanje autentičnog izgleda u 3D vizualizacijama. Naši stručnjaci koriste različite tehnike osvjetljenja kako bi postigli pravu atmosferu i dočarali pravu rasvjetu. S vrhunskim renderiranjem, vaše vizualizacije će izgledati poput stvarnih fotografija.
Postprodukcija: Dodajemo finalne dodire i poboljšavamo vizualizacije kroz postprodukciju. Uključujemo prilagodbu boja, dodavanje efekata, integraciju u okolinu ili bilo koje druge potrebne korake kako bismo osigurali da vizualizacija bude savršena.
ETAŽIRANJE (STANA, OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Etažiranje je postupak kojim uspostavljate vlasništvo nad tačno određenim dijelom zgrade, tj. nad Vašim stanom i njemu pripadajućih dijelova. Uspostavljeno vlasništvo možete upisati u zemljišne knjige.
Ukoliko ste vlasnik stana u nekoj zgradi koja nije etažirana, Vi ste ustvari vlasnik jednog nedefiniranog dijela te zgrade. Kao suvlasniku zgrade (tj. vlasniku stana) pripada vam udio u zajedničkim prostorijama zgrade (podrumski dio, garaža, tavanski dio zgrade) i dio zemljišta na kojem je izgrađena zgrada u kojoj se nalazi Vaš stan.
Ukoliko ne etažirate svoj stan, neće biti potpuno jasno koji je dio zgrade u vašem vlasništvu.
Zašto je potrebno etažirati stan?
Jedini pravni dokaz o tome da ste Vi vlasnik stana, poslovnog prostora ili neke druge nekretnine je izvadak iz zemljišnih knjiga, tj. gruntovnice. Stanovi, garaže, poslovni prostori i sl. ne mogu se upisati u zemljišnu knjigu dok zgrada nije etažirana.
Ako ste vlasnik stana u zgradi koja nije etažirana, postoji mogućnost da je Vaša dokumentacija o vlasništvu dostupna u tzv. knjizi položenih ugovora.
Ukoliko provedete postupak etažiranja, moći ćete provesti sljedeće radnje:
- dobivanje hipotekarnog kredita
- kupovinu, odnosno prodaju nekretnina
- diobu obiteljskih nekretnina
- ostavinsku diobu
- utvrđivanje udjela pojedinih suvlasnika u troškovima upravljanja i održavanja objekta
Što sve možete etažirati?
Etažirati možete obiteljske kuće sa 2 i više stanova kao i veće ili velike zgrade sa stotinama stanova.
Postupak etažiranja možete provesti nad svim posebnim cjelinama u zgradi:
- stanovi
- poslovni prostori
- garaže
- parkirna mjesta
- kao i pripadajući dijelovi tim posebnim cjelinama (otvoreni balkoni, terase, podrumske ili tavanske prostorije, kućni vrtovi i ostalo)
Sve navedene cjeline možete upisati u zemljišne knjige (uknjižiti) kao svoje vlasništvo.
Od čega se sastoji elaborat etažiranja?
Na Vaš zahtjev ovlaštene osobe - sudski vještak, tj. Mi ćemo Vam napraviti potreban elaborat koji mora imati sljedeće elemente:
- tabelarni prikaz vrste i veličine prostora
- tabelarni prikaz vlasništva posebnih i zajedničkih dijelova zgrade
- prijedlog razdiobe posebnih i zajedničkih dijelova zgrade
- prijedlog razdiobe građevinskog zemljišta predmetne nekretnine s obzirom na udjele u vlasništvu na posebnim dijelovima nekretnine
- grafički dio elaborata s označavanjem pojedinih posebnih dijelova nekretnine te vlasništva na pojedinom dijelu nekretnine
- prijedlog upisa u zemljišne knjige
PROCJENA NEKRETNINE (STANA, OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Zakon o procjeni vrijednosti nekretnina kaže da je procjena vrijednosti (procjembeni elaborat) dokument kojim se procjena vrijednosti nekretnina jasno i transparentno prezentira u pisanom obliku, a obuhvaća nalaz i mišljenje stalnoga sudskog vještaka za procjenu nekretnina ili procjenu stalnoga sudskog procjenitelja.
Procjena vrijednosti služi kako bi na transparentan i dokaziv način zainteresiranim stranama iskazala tržišnu vrijednost nekretnine iskazan u novcu.
Procjenitelji – stalni sudski vještak za procjenu nekretnina, stalni sudski procjenitelj. Procjenitelj je u smislu Zakona o procjeni vrijednosti nekretnina – fizička osoba stalni sudski vještak za procjenu nekretnina odnosno pravna osoba koja ispunjava uvjete za sudska vještačenja, u skladu s posebnim propisom kojim se uređuju uvjeti, postupak imenovanja, prava i dužnosti stalnih sudskih vještaka. Procjenitelj može biti i stalni sudski procjenitelj imenovan u skladu s posebnim propisom.
U Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu procjenu vrijednosti nekretnina mogu vršiti stručnjaci koji su ovlašteni za pružanje ovih usluga i koji posjeduju potrebne stručne kvalifikacije. To mogu biti nezavisni interni procjenitelji koji su zaposleni u bankama ili eksterni procjenitelji koje banke angažuju na osnovu ugovora o djelu. Eksterni procjenitelji su ustvari sudski vještaci građevinske struke kojima su data ovlaštenja za izradu elaborata o procjeni vrijednosti nekretnina.
GRADEVINSKO VJEŠTAČENJE (STANA, OBJEKATA, KUĆA , HALA, SKLADIŠTA, GARAŽA...ITD.)
Građevinsko vještačenje obuhvaća skup različitih stručnih poslova koji se obavljaju po vještaku građevinske ili arhitektonske struke, a koji je imenovan od strane suda.
Građevinsko vještačenje u užem smislu, obuhvaća skup stručnih aktivnosti koje definiraju:
- Kvalitetu i kvantitetu izvedenih radova na pojedinom objektu
- Utvrđivanje nedostataka na objektu
- Postotak dovršenosti objekta
- Cijenu pojedinih izvedenih radova
- Snimak postojećeg stanja prilikom preuzimanja objekta ili prostora
- Utvrđivanje štete na pojedinom objektu nastale zbog raznih uzroka (prirodna nepogoda, nekvalitetni materijali, loša izvedba, viša sila i sl.)
- Vrijednost sanacije pojedinih oštećenja na objektu nastalih zbog raznih uzroka
- Rekonstrukcija zbivanja i odgovornosti na gradilištu na temelju uvida u građevinsku dokumentaciju (projekte, građevinsku knjigu, građevinski dnevnik, zapisnike i sl.)
- Osiguranje dokaza tj. pravni termin koji obuhvaća gore navedene radnje, a izvodi se na zahtjev stranaka pri pojedinom općinskom sudu.